flower

02 April 2020

No Comments

Receta origjinale e Banoffee / ASK THE CHEF

si te gatuajme

 Receta e Banoffe sipas Flower 

Për këtë recetë nevojiten:

 • Biskote dixhestive 250 gr
 • Gjalp 100 gr
 • 2 banane
 • Krem qumështi 200 ml
 • Qumësht i kondesuar 250 ml

Procesi:

 1. Ziejmë qumështin e kondesuar për rreth 3 orë në temperaturë te ulët derisa të karamelizohet
 2. Skuqim gjalpin dhe e lëmë te ftohet
 3. Biskotat dixhestive i thërrmojmë dhe më pas i shtojmë gjalpin e shkrirë dhe të ftohur. I përziejme bashkë derisa të krijohet një konsistencë si rërë
 4. Marrim nje gotë , hedhim shtresën e pare te biskotave dhe ushtrojmë presion që të shtypet në menyrë te barabartë në perimetrin e fundit te gotës
 5. Shtojmë sipër biskotave, qumështin që tashmë është karamelizuar dhe më pas  bananet e prera
 6. Paraprakisht vendosim kremin e qumështit ne sifon dhe ja shtojmë sipër shtresës se bananes
 7. Në fund mund ta spërkatni me pluhur stikash apo çokollate sipas dëshirës.
biskota

Shtresa me biskotë

Te mesojme

Shtresa e karamelizuar

banane banoffee

Shtresa me banane

si te gatuajme

Shtresa me kremin

Banoffe

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *